Kış kapıda: Tasarruf için tüm önlemlerinizi aldınız mı ?

Kış kapıda: Tasarruf için tüm önlemlerinizi aldınız mı ?

13 Nisan

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli Gündem maddelerinden biri olan enerji ve ısı tasarrufu alanında toplumu bilinçlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren ETADER (Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği), kış aylarının gelmesiyle artan enerji kullanımından tasarruf edebilmenin mümkün olduğu uyarısında bulundu. Türkiye’de enerji ve ısı tasarrufu bilincini artırmak amacıyla faaliyet gösteren Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği (ETADER),  sürekli yükselen enerji kullanımı maliyetleri nedeniyle, enerjinin bilinçli kullanımının kararlılıkla teşvik edilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. “Türkiye’nin ve bizlerin çocuklarımızın geleceğini güvenle kurabilmek için enerji ve ısı tasarrufu yapmaktan başka bir çaremiz yok” diyen ETADER Genel Başkanı Recep Girişmen; en büyük enerji kaynağının tasarruf olduğunu vurguladı.

Çoğu uygun maliyetlerle kolayca uygulanabilecek şu tasarrufları uygulayabilirsiniz.AYLIK doğalgaz TÜKETİMİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?


Özellikle kış aylarının gelmesiyle artan doğalgaz faturalarının aile ekonomisine zarar vermemesi amacıyla, daire sakinleri ve apartman yöneticileri Isı Pay Ölçer – Isı Sayacı Sistemine geçmeli. Sistem sayesinde, her bağımsız bölüm tükettiği kadar ödeme yapacağından, başkasının sorumsuzca kullandığı enerji eşit olarak pay edilmeyerek adil paylaştırma sağlanır. Kendi kullandığı kadar ısı ve su bedeli ödeyeceğini bilen daire sakini bireysel ayarlamalar sayesinde, yüzde 15 ila yüzde 45 arasında yakıt tasarrufu sağlayabilir. Isı Pay Ölçer – Isı Sayacı ve Kontrol Sistemleri sayesinde daire başı yaklaşık olarak yılda 300-600 TL arasında tasarruf edilebilir. Doğalgaz tüketimi bina bazında ortalama yüzde 27,5 düşer. Doğru uygulamalar ile ülkemizde bulunan toplam 21.662.260 konutta, ülke olarak yıllık yaklaşık 3.8 Milyar Türk Lirası (1 milyar dolar) tassarruf elde etme fırsatı vardır. Şu ana kadar sistemin uygulandığı binalarda yaklaşık 240 milyon TL doğalgaz tasarrufu sağlanmıştır.Su ve enerji tasarrufu yapmanın 10 yolu

PENCERELERİNİZ İLE İLGİLİ ÖNLEMLERİ ALDINIZ MI? 


Cam filmi sayesinde, camlardan giren sıcak hava ve soğuk hava engellenebilir. Duvarlara uygulanan mantolama gibi cam filmi de iç ortamdaki ısıyı önemli ölçüde korumayı sağlar. Özellikle seramik cam filmleri tercih edilirse, hem güneşin zararlı ışınlarından korunulabilir hem de güneş ısısını yüzde 99'a varan oranlarda engelleyerek enerji tasarrufu sağlanabilir.


PEKİ YA MANTOLAMA?


Mantolama; kışın sıcak havanın dışarıya çıkmasını, yazın ise sıcak havanın içeriye girmesini engelleyerek enerji tasarrufu sağlar. 2017 yılına kadar alınması yasal zorunluluk haline gelen enerji kimlik belgesi için de öncelikle dış cephe mantolaması şartı aranıyor.


ODA TERMOSTATI VEYA TERMOSTATİK RADYATÖR VANASI TAKTIRDINIZ MI?


Oda termostatı veya termostatik radyatör vanası, ısı derecesine göre enerji harcamalarını kontrol altına alır, önemli ölçüde tasarruf sağlar.


MEVCUT ENERJİ KULLANILABİLİR Mİ?


Genellikle güneş ışınlarını engellemek için kullanılan panjurlar ortamdaki ısının korunmasına da yardımcı olur.


EVİMDEKİ BÜYÜK BOŞLUKLAR ENERJİ KAYBINA NEDEN OLUR MU? 


Kapı ve pencerelerdeki aralıkları kapatarak ısı ve serinlik kaybını önleyin. Evinizin pencereleri ahşap çerçeveli ise cam kenarlarının macunlandığından ve çerçevelerde boşluk kalmadığından emin olun. PVC kasa ve doğramalar ısı kaybını önlemek için idealdir. Ahşap kapı ve pencerelerde ise izolasyon bantları ve çıtaları kullanarak yalıtım sağlayabilirsiniz.


AÇIK RENKLİ YALITICI BOYA YALITIM SAĞLAR MI?


Evinizin duvarlarında ve çatınızda açık renkli yalıtıcı boya kullanın. Evinizin iç ve dış duvarları ile düz çatılarda ısı iletkenliği düşük olan yalıtımlı açık renk boyaları tercih edin. Böylece yüzde 25'e kadar ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu tür boyaların yüksek yansıtma özelliği sayesinde iç mekanlardaki aydınlatma donanımını daha az kullanarak tasarruf yapmış olursunuz.


PEKİ, TASARRUFLU AMPÜLLER GERÇEKTEN TASARRUF SAĞLAR MI?


Tüm elektrik ampullerini tasarruflu ampullerle değiştirin. Yapılan araştırmalar, 75 vatlık akkor flamanlı ampuller yerine 15 vatlık tasarruflu ampuller kullanıldığında aynı aydınlatma kalitesinin yüzde 80 daha az enerji tüketimi ile elde edilebildiğini gösteriyor. Üstelik tasarruflu ampuller eski tip ampullere göre sekiz ila on kat daha uzun ömürlü.


"A" ve "A+++" ÜRÜNLERLE NE KADARLIK BİR TASARRUF SAĞLAR? 


Enerji sınıfı "A" ve "A+++" olan aygıt ve makineleri tercih edin. Yapılan araştırmalar, en yüksek verimli cihazlar ile en düşük verimli cihazlar arasında yüzde 60 civarında enerji tüketimi farkı olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, enerji verimlilik sınıfı A olan bir buzdolabı, D sınıfı buzdolabına göre yüzde 45, G sınıfı buzdolabına göre yüzde 56 tasarruf sağlıyor.


Yorum Ekle